Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Services | About the Luminary | Home RSS
 
 
 

All-stars Shine for Tri-Town Swim Team

August 6, 2013
The Luminary

Greater Susquehanna Valley Aquatics All Stars were held on July 21 with the the Tri-Swim team finishing fifth out of fifteen teams. A first place finish was won by Tri-Town in the Boys 5 & Over 300 SC Meter Freestyle Relay with Brodey Persun, Jack Beattie, Caleb Dixon, David Witmer. Below is a complete listing of the results of the Tri-town swimmers with their finish.

Event 1 Boys 15 & Over 200 SC Meter Freestyle-5th place- Stanley, Jack; Event 2 Girls 15 & Over 200 SC Meter Freestyle-9th place- Dietrich, Margaret; Event 3 Boys 5 & Over 300 SC Meter Medley Relay Team Relay 2nd place-Flerlage, Ross; Corbin, Landon; Witmer, David; Stanley, Jack; Event 4 Girls 5 & Over 300 SC Meter Medley Relay; 4th place-Brelsford, Alaina, Wallis, Karlee, Keller, Schyler,Zeigler, Anna;

Event 5 Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle-1st place-Flerlage, Ross; Event 6 Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle-8th place-Brelsford, Alaina; Event 7 Boys 9-10 25 SC Meter Freestyle-1st place-Wertz, Gage; Event 8 Girls 9-10 25 SC Meter Freestyle-th place- Wallis, Karlee; Event 9 Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle-1st place- Whitmoyer, Ethan; Event 10 Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle-8th place- Swank, Ambra; Event 11 Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle-9th place-Eisenhower, Gavyn; Event 12 Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle; 3rd place- Rosenow, Annie; Event 13 Boys 15 & Over 50 SC Meter Freestyle-11th place-Kepner, Korbin; Event 14 Girls 15 & Over 50 SC Meter Freestyle-10th place- Hitesman, Hope; Event 15 Boys 9-10 100 SC Meter IM-1st place-Beattie, Jack; Event 16 Girls 9-10 100 SC Meter IM-6th place-Marsh, Kennedy; Event 17 Boys 11-12 100 SC Meter IM-3rd place- Dixon, Caleb; Event 18 Girls 11-12 100 SC Meter IM-5th place- Keller, Schyler; Event 19 Boys 13-14 100 SC Meter IM-7th place- Witmer, David; Event 20 Girls 13-14 100 SC Meter IM-10th place Zeigler, Anna; Event 21 Boys 15 & Over 200 SC Meter IM-7th place- Stanley, Jack; Event 22 Girls 15 & Over 200 SC Meter IM-7th place- Karschner, Olivia; Event 23-Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke-2nd-Rakowski, Trent; Event 24 Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke

Article Photos

The Tri Town Swim Team celebrated their end of the season last Tuesday with a picnic at the Muncy pool for all swimmers and family members. Swimmers were recognized for their hard work and dedication to the team along with improving their swim times.

Most Valuable Swimmers: front row from left to right-Alaina Brelsford, Kennedy Marsh, Karlee Wallis and Jack Beattie; back row: Ethan Whitmoyer, Schyler Keller, David Witmer and Anna Zeigler. (absent Ross Flerlage, Sarah Bopp and Jack Stanley)

6th place- Williams, Cameryn; Event 25 Boys 9-10 25 SC Meter Backstroke-2nd place- Corbin, Landon 10; Event 26 Girls 9-10 25 SC Meter Backstroke-7th place- Albert, Hannah;Event 27 Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke-3rd place- Whitmoyer, Ethan; Event 28 Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke-3rd place- Brelsford, Madesyn; Event 29 Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke-8th place- Eisenhower, Gavyn; Event 30 Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke-7th Zeigler, Anna; Event 32 Girls 15 & Over 100 SC Meter Backstroke-6th place Hitesman, Hope;

Event 33 Mixed 5 & Over 300 SC Meter Medley Relay Team Relay-8th place-Rakowski, Trent; Waltz, Abby; Snyder, Ethan; Detweiler, Emilie; Event 34 Mixed 5 & Over 300 SC Meter Freestyle Relay-9th place-Williams, Cameryn; Wertz, Gage; Swank, Ambra; Eisenhower, Gavyn; Event 35 Boys 8 & Under 50 SC Meter Freestyle-1 Flerlage, Ross; Event 36 Girls 8 & Under 50 SC Meter Freestyle-9th place- Brelsford, Alaina; Event 37 Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle-5th place Wertz, Gage; Event 38 Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle- 10th place-Waltz, Abby; Event 39 Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle-1st place- Whitmoyer, Ethan; Event 40 Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle-5th place- Keller, Schyler; Event 41 Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle-10th- Eisenhower, Gavyn; Event 42 Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle-5th place- Rosenow, Annie; Event 43 Boys 15 & Over 100 SC Meter Freestyle-9th place-Kepner, Korbin; Event 44 Girls 15 & Over 100 SC Meter Freestyle-8th place- Dietrich, Margaret; Event 46 Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke-3rd place- Williams, Cameryn; Event 47 Boys 9-10 25 SC Meter Breaststroke-4th place- Corbin, Landon; Event 48 Girls 9-10 25 SC Meter Breaststroke-6th Marsh, Kennedy; Event 49 Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke-5th place- Snyder, Ethan; Event 50 Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke-5th place Keller, Schyler; Event 51 Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke-7th place-Witmer, David; Event 52 Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke-7th place- Detweiler, Emilie; Event 54 Girls 15 & Over 100 SC Meter Breaststroke-8th place- Dietrich, Margaret; Event 55 Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly-2nd place- Persun, Brodey; Event 57 Boys 9-10 25 SC Meter Butterfly-BESL:2nd place-Beattie, Jack; Event 58 Girls 9-10 25 SC Meter Butterfly-7th place- Wallis, Karlee; Event 59 Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly-1st place- Dixon, Caleb; Event 60 Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly 4th place- Brelsford, Madesyn; Event 62 Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly-8th place- Zeigler, Anna; Event 64 Girls 15 & Over 100 SC Meter Butterfly-5th place-Karschner, Olivia;

Event 65 Boys 5 & Over 300 SC Meter Freestyle Relay-1st place-Persun, Brodey; Beattie, Jack; Dixon, Caleb; Witmer, David

Combined Team Scores

1. Wellsboro Swim Team 789.5

2. Lewisburg Gators 786

3. Loyalsock Summer Swim Team 715

4. Jersey Shore Summer Swim Team 707- tied

4. Selinsgrove Swim Team 707 - tied

5. Tri-Town Summer Swim Team 697

6. Central Columbia Aquatics Club 641.5

7. Mifflinburg Aquacats 503

8. Shamokin Stingrays 491.5

9. Williamsport Waves Swim Team 470.5

10. Sunbury-Northumberland SwimTea 357

11. Mount Carmel Area Sharks 265

12. Rockets Swim Team 250

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web